Utmärkelser 2015:

Kat A.

3 minuters pris: Gervalds Windra och Allgunnens Gamm

Ingela Larssons vrp: Barbie Doll 
Monika Olsson vrp: Gervalds Windra

Årets 3-åring: Gervalds Windra
Årets 4-åring: Allgunnens Gamm
Årets 5-åring: Koddy
Årets äldre: Blåbergets Toy-Boy
Årets monté häst: Allgunnens Axa
Årets monté ryttare: Olivia Cedergren
Årets häst: Gervalds Windra

Kat B

2 minuters pris: Förgätmig'ej, Dione och Blåsippa

Debutantpokalen: Fandra
Ingemar Anderssons vrp: Fandra
Travhästägarföreningens. vpr: Palmbackens Fazett

Årets 3-åring: Fandra
Årets 4-åring: Thorwald
Årets 5-åring: Zmultron
Årets äldre: Fantom
Årets monté häst: Predor
Årets monté ryttare: Hanna Klang
Årets häst: Fantom

Årets tränare: Alexandra Lennström
Debutantdiplom: Jonatan Hansson och Olivia Cedergren
Årets hedersomnämnande för god kamratskap: Alice Johansson och Emil Cedergren
Årets hedersomnämnande för kämpe: Cornelia Franzén

Vandringspriser

Ingela Larssons Vandringspris.

Vpr delas ut på Grtks årsmöte till segerrikaste shetlandsponny under hela året på Grtks tävlingar. Vinnaren står för gravering och återlämning till nästa årsmöte.

1999 Bira - Linda Hallbom

2000 Fagotte II - Elin Vinblad

2001 Fatina - Leni Funck

2002 Rovalds Zirius - Åkerblom/Jansson

2003 Utgår

2004 Dulo - Johanna Andersson

2005 Frosty - Sebastian Hallin

2006 Endel - Felicia Åkerblom Jansson

2007 Wera - Jenny Malmqvist

2008 Ramona Mustang - Sebastian Hallin

2009 Stenstugu Dynamit Harry - Julia D Olofsson

2010 Arielle Vom Dörfli - Ida Widerström

2011 Arielle Vom Dörfli - Ida Widerström

2012 Barbie Doll - Alice Johansson

2013 Allgunnens Diddi - Alexandra Lennström

2014 Stenstugu Havanna - Julia Franzén

2015 Barbie Doll - Ida Nilsson

 

Monica Olssons Vandringspris.

Vpr delas ut på Grtks årsmöte till segerrikaste shettisdebutant under hela året på ponnytravets heldagar. Vinnaren står för gravering av hästens namn, årtal och antal 1-3 placeringar.

1999 Eufemia - Lina Larsson

2000 Fagotte II - Elin Vinblad

2001 Alice II - Sofia Hoas/Elin Vinblad

2002 Rovalds Zirius - Åkerblom-Jansson

2003 Smedens Falsett - Moa Hallin

2004 Gervalds Star-Light

2005 Frosty - Sebastian Hallin

2006 Endel - Felicia Å Jansson

2007 Wera - Jenny Malmqvist

2008 Stenstugu Dunder - Josefin Luks

2009 Stenstugu Fabian - Julia D Olofsson

2010 Glorias Bellis - Moa Hallin 

2011 Utgår

2012 Barbie Doll - Alice Johansson

2013 Ikaroz - Alice Johansson

2014 Koddy - Alexandra Lennström

2015 Gervalds Windra - Alexandra Lennström

 

Benny Östmans Vandringspris

Segerrikaste kusk på Grtks Dubbeltrav

Graveringen skall vinnaren betala

2007 Jenny Malmqvist

2008 Josefin Luks

2009 Amanda Frick

2010

2011 Jenny Malmqvist

2012 Anna Engström Frick 

2013 Tim Högqvist

2014 Natalie Oscarsson

2015 Isak Johansson

 

Visbytravets utmärkelser 2015

Tilly och Tore Dahlgrens pris till snabbaste 3-åring: Utgår

Irja och Sten Grönströms pris till: Utgår

Anita och Bo Söderbloms pris till segerikaste russ: Zmultron

Visbytravets Amatörklubbs Hederstäcke till segerrikaste russ: Zmultron

Kuskchampion genom gotlands travsällskap: Maja Jörholt

Måldomartornets hederspris till segerrikaste shettiskusk på VisbyTravet: Alice Johansson

Wångenveckan: Alexandra Lennström

Årets tränare: Alexandra Lennström